Atrakcje w pobliżu

Region bogaty w atrakcje

Spacerując po Kudowie Zdrój warto zobaczyć Park Zdrojowy z Pijalnią Wód, czy też Kaplicę Czaszek, natomiast w odległości kilkunastu – kilkudziesięciu minut jazdy samochodem możemy przebierać w atrakcjach turystycznych. Do jednej z najbardziej znanej i cenionej atrakcji należy Kopalnia Złota w Złotym Stoku, która wraz z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem oraz Średniowiecznym Parkiem Techniki stanowi atrakcję unikatową w skali europejskiej.

Region bogaty w atrakcje
Region bogaty w atrakcje

Spacerując po Kudowie Zdrój, warto zobaczyć Park Zdrojowy z Pijalnią Wód, czy też Kaplicę Czaszek, natomiast w odległości kilkunastu – kilkudziesięciu minut jazdy samochodem możemy przebierać w atrakcjach turystycznych. Do jednej z najbardziej znanej i cenionej atrakcji należy Kopalnia Złota w Złotym Stoku, która wraz z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem oraz Średniowiecznym Parkiem Techniki stanowi atrakcję unikatową w skali europejskiej.

Park Zdrojowy

Park Zdrojowy

Centralnym miejscem Kudowy Zdrój, odwiedzanym przez turystów i kuracjuszy jest Park Zdrojowy. Założony w XVIII wieku w miejscu wypływania źródeł mineralnych u podnóża góry zwanej Parkową swój najbujniejszy rozkwit notował w latach 20-tych XX wieku. Bogata zróżnicowana w zależności od pory roku roślinność parku obfituje w agawy, kaktusy, opuncje, draceny, saganowce i rododendrony. W Parku Zdrojowym znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych, z freskami ukazującymi jak wyglądał Dolny Śląsk na początku XX wieku. W pobliży Pijalni znajduje się muszla koncertowa, podświetlana fontanna i Teatr Pod Blachą.

Safari ZOO

Safari ZOO

Zoo Dvur Kralove to prawdziwe afrykańskie safari bez wyjeżdżania z Europy. Zoo Dvur Kralove zalicza się do jednych z najpiękniejszych ZOO Europy i świata. Pod względem ilości posiadanych zwierząt jest największym i najbardziej znanym czeskim ogrodem zoologicznym. Duża przestrzeń (50 ha), brak ogrodzeń i różnorodne gatunki zwierząt żyjących obok siebie tworzą niespotykaną atmosferę, podczas której wizyta w Zoo Dvur Kralove umożliwia przeżycie zupełnie innych doznań w czasie obcowania z dzikimi zwierzętami żyjącymi na wolności w zbliżonych warunkach do naturalnych. Safari ZOO można zwiedzać na pieszo, własnym samochodem, truckiem lub autobusem.

Kaplica Czaszek

Kaplica Czaszek

To jeden z najpopularniejszych zabytków regionu, co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę, że takich kaplic jest w Europie tylko kilka. Powstała w XVIII wieku i jestem dziełem życia księdza Wacława Tomaszka oraz grabarza Langera. Mężczyźni zbierali pozostawione w okolicy ludzkie kości (efekt wojen śląskich, wojny siedmioletniej i kilku epidemii) i przynosili do kaplicy, aby zapewnić im godny spoczynek. Szacuje się, że spoczywa tu kilkadziesiąt tysięcy osób! Makabryczny wystrój tworzą czaszki i kości anonimowych mieszkańców regionu, żołnierzy oraz twórców kaplicy. Kaplica znajduje się przy parafii św. Bartłomieja Apostoła w Kudowie Czermnej.

Błędne Skały

Błędne Skały

Z Hotelu do jednego z najbardziej atrakcyjnych rejonów w Górach Stołowych - zespołu Błędnych Skał możemy dojechać w czasie około 18 minut lub dojść w około 2 godziny (w jedną stronę), a odległość do opisywanych cudów natury wynosi tylko 7,3 km. Błędne Skały mają powierzchnię ok. 22 ha, znajdują się na wysokości 853 m n.p.m. i są położone na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych. Obejmuje one swoim zasięgiem zespół osobliwych form skalnych o wysokości 6 - 11 m, wytworzonymi wskutek wietrzenia piaskowca. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Przejście labiryntu zajmuje ok. 35 minut, na zwiedzanie należy przeznaczyć ok. 1 godziny.

Kopalnia Złota

Kopalnia Złota

Na wschodnim skraju Ziemi Kłodzkiej leży niewielkie miasteczko, które odegrało istotną rolę w historii gospodarczej Europy, czyli Złoty Stok. Złoto na dużą skalę wydobywano tu od niepamiętnych czasów, a w epoce nowożytnej tutejsze kopalnie należały do słynnej rodziny Fuggerów. Mimo licznych katastrof, pożarów i zniszczeń z czasów wojennych prace wydobywcze prowadzono do lat 60. XX wieku. Poza złotem pozyskiwano także arszenik. Najczęściej odwiedzana atrakcją miasteczka jest Kopalnia Złota - turyści mogą poznać dawne zwyczaje górnicze, pełną tajemnic historię wydobycia złota, zobaczyć podziemny wodospad i przejechać się podziemnym tramwajem.

Park linowy

Park linowy

W Kudowie-Zdroju w sąsiedztwie Parku Zdrojowego znajduje się "Mountain Emotion". W tym parku linowym znajduje się zestaw mostów linowych oraz tyrolek, które składają się na różnej trudności tory przeszkód. Przybywają tam wszyscy, którzy chcą przeżyć nieco adrenaliny i spędzić czas w nietypowy sposób. W parku linowym można bawić się bez względu na wiek. Zarówno dzieci, jak i młodzież oraz dorośli znajdą atrakcje dla siebie. Organizowane są również gry i rywalizacje dla grup zorganizowanych.

Twierdza Kłodzko

Twierdza Kłodzko

Twierdza Kłodzko, najcenniejsze dzieło nowożytnej architektury obronnej w Polsce, zachęca do odwiedzenia swoją tajemniczością i ogromem. Zobaczyć tu można ogromne bastiony i komnaty oraz wraz z przewodnikiem przejść podziemnym chodnikiem minerskim. Z tarasu widokowego rozciąga się wspaniały widok na Kłodzko i całą Kotlinę. Kłodzkie fortyfikacje są jednym z najlepiej zachowanych XVII-XVIII wiecznych systemów obronnych. Budowle obronne zajmują obszar o powierzchni ponad 30 ha, na który składają się Twierdza Główna oraz fort posiłkowy Owcza Góra po drugiej stronie rzeki.

Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra, największa górska twierdza w Europie jest unikatowym obiektem w skali Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. W chwili powstania należała do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Twierdza to nie jeden obiekt a zespół wznoszących się nad miasteczkiem sześciu fortów i kilku bastionów, wyposażonych w magazyny, studnie, zbrojownie, więzienie, szpital, piekarnie, browar, warsztaty rzemieślnicze, prochownie oraz olbrzymie zapasy amunicji, opału i żywności, co czyniło ją całkowicie samodzielną i samowystarczalną.

Szlak ginących zawodów

Szlak ginących zawodów

Gospodarstwo składające się z pracowni garncarskiej, kuźni, chaty robótek ręcznych i domu chleba. Smakowi wiejskiego chleba posmarowanego smalcem trudno się oprzeć... W pracowni garncarskiej odbywają się pokazy toczenia naczyń z gliny, a każdy z gości ma możliwość spróbowania swoich sił na kole garncarskim. Dla dzieci największą atrakcją jest zwierzyniec, a w nim m.in.: bażanty, kozy, alpaka i jelenie, które chętnie jedzą z ręki. W ogromnym drewnianym szałasie można biesiadować przy ognisku, nawet w czasie deszczu. W pogodne ciepłe dni można podziwiać szybowce unoszące się nad górami po czeskiej stronie granicy.

Ruchoma szopka

Ruchoma szopka

Każdy, kto wybiera się w okolice Dolnego Śląska, koniecznie musi odwiedzić Czermną koło Kudowy Zdrój, w której znajduje się ruchoma szopka. Szopka została własnoręcznie wykonana przez Franciszka Stefana, który zaczął prace nad nią w wieku 15 lat i trwała przez 20 lat. Ponad 250 figurek stworzonych przez rzeźbiarza zachwyca swoją dokładnością, precyzją i niesamowitym, ludowym pięknem. To miejsce warto odwiedzić, jest ono wspaniałą atrakcją dla dzieci i dorosłych.

Muzeum zabawek

Muzeum zabawek

Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju to bardzo magiczne miejsce. Tu dzieci ze zdumieniem mogą podziwiać zabawki rodziców, jak i dziadków, a dorośli mogą przenieść się w świat swojego dzieciństwa. Na powierzchni blisko 400m2 pokazana jest kilkutysięczna, największa w Polsce wystawa zabawek. W tym miniaturowym świecie prezentowane są prawie wszystkie znane formy zabawkarstwa europejskiego – od starożytności po lata 80-te XX wieku.

Dawne rzemiosła

Dawne rzemiosła

Muzeum Rzemiosł znajduje się w centrum miasta przy ulicy Zdrojowej. W muzeum można obejrzeć warsztat pracy dawnego kowala, bednarza, kołodzieja, szewca, kaletnika i rymarza. Można również usłyszeć ciekawe opowieści i ciekawostki dotyczące tych zawodów. Tak wielkiej kolekcji narzędzi i wyrobów rzemieślników nie znajdą Państwo nigdzie indziej.

Skansen i mini ZOO

Skansen i mini ZOO

Skansen w Wambierzycach powstał z inicjatywy i wielkiej pasji pana Mariana Gancarskiego. Na terenie swojego gospodarstwa agroturystycznego stworzył muzeum, w którym zgromadził niewyobrażalną liczbę eksponatów (kilkanaście tysięcy). Są to: sprzęty domowego użytku, wyposażenie wnętrz izb mieszkalnych, narzędzia wykorzystywane przez rzemieślników różnych profesji, maszyny rolnicze, a także niezwykle intrygujące eksponaty, jakie jak: wydobyte spod ziemi ponad sześćdziesięcioletnie weki.

Ogród Japoński

Ogród Japoński

Ogród Japoński w Jarkowie to miejsce niezwykłe i przepiękne znajduje się w Kotlinie Kłodzkiej, 3 km na południe od Kudowy-Zdroju, koło Lewina Kłodzkiego. Twórcą Ogrodu jest właściciel - Pan Edward Majcher, który od lat z pasją poświęca się temu zadaniu. Wybudował kaskady, posadził kilkaset różnych roślin, wykonał zbiorniki wodne. Całość ciągle się rozwija i pięknieje. W roku 2000 miesięcznik "Ogrody" uhonorował nagrodą prace p. Edwarda nad Ogrodem, który zdobył też uznanie gości z Ambasady Japonii. W 2004 roku Ogród Japoński w Jarkowie został udostępniony dla turystów jako drugi w Polsce po Ogrodzie Japońskim we Wrocławiu.

Muzeum kultury ludowej

Muzeum kultury ludowej

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego jest położone na malowniczym zboczu w wiejskiej dzielnicy Kudowy Zdroju - Pstrążnej. Wystawę stałą stanowią zabytkowe obiekty drewnianej architektury ludowej pogórza sudeckiego. Prezentowane są w nim obiekty ludowej kultury, architektury Sudetów - budynki mieszkalne, dzwonnica, zajazd, kuźnia wraz z wyposażeniem w sprzęty i narzędzia. Domy cieszą oczy nie tylko kunsztowną konstrukcją, ale i też zachowanymi starymi meblami, sprzętami gospodarskimi z XVIII, XIX i początków XX wieku.

Zieleniec Ski Arena

Zieleniec Ski Arena

Zieleniec Ski Arena to jeden z największych i najlepszych w Polsce ośrodków narciarskich, którego historia sięga przełomu XIX i XX wieku. Dziś do Zieleńca przyjeżdżają pasjonaci białego szaleństwa nie tylko z całej Polski, ale i sąsiednich Czech czy Niemiec, a sam ośrodek jest regularnie nagradzany w rozmaitych plebiscytach i konkursach. Stacja narciarska swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim wyjątkowemu położeniu. Wpisana pomiędzy szczyty gór Orlickich i Bystrzyckich i leżąca na wysokości 800-960 metrów jest jednym z piękniejszych tego typu miejsc w Polsce. Dodatkową atrakcją ośrodka są piękne widoki, które dostarczają niezapomnianych wrażeń o każdej porze roku.

Golf

Golf

Ośrodek golfowy Golfspa Szczytna – Polanica-Zdrój w Kotlinie Kłodzkiej jest najwyżej położonym polskim polem golfowym: 565 m n.p.m. Powstało ono na naturalnie wypiętrzonym obszarze Ziemi Kłodzkiej w otoczeniu pasma Gór Stołowych, Orlickich i Bystrzyckich oraz licznych uzdrowisk kłodzkich. Wysokość i ukształtowanie pola sprawiają, że gracz nie ma łatwego zadania, ale za to ma wspaniałe panoramiczne widoki przyrody górskiej.

Spływ pontonowy

Spływ pontonowy

Przełom Bardzki nazywany jest Cudem Sudetów. Spływ pontonowy to wyprawa pięcioma meandrami Nysy Kłodzkiej. Popłyniecie pradawną doliną, pomiędzy kolorowymi łąkami i wysokimi skałami otulonymi rozśpiewanym lasem, który od stuleci porasta zbocza gór Bardzkich. Oprócz zachwycających widoków, uczestnicy spływu mogą zaobserwować liczne dzikie zwierzęta, w tym czaple, perkozy, sarny i dziki! Spływy pontonowe są doskonałą formą spędzenia czasu wolnego, jak również stanowią dobry wybór dla szukających ciekawych i wyjątkowych miejsc.

Góra Parkowa

Góra Parkowa

W Kudowie Zdrój jest niezwykle urokliwe miejsce, z którego roztacza się przepiękny widok. Góra Parkowa – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w środkowo-zachodniej części pasma Gór Stołowych, około 0,6 km na północny wschód od centrum miejscowości Kudowa-Zdrój, po północno-wschodniej stronie Parku Zdrojowego, które wraz z nim tworzy obszerny kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy. To wspaniałe miejsce znajduje się zaledwie około 25 minut spaceru na nogach od Hotelu.

Altana Miłości

Altana Miłości

Na wysokości 450 m n.p.m., na szczycie Góry Parkowej, wzniesieniu, które łączy się z Parkiem Zdrojowym w Kudowie, znajduje się drewniana Altana Miłości. Jest to najwyższy i zarazem najciekawszy punkt widokowy w uzdrowisku Kudowa-Zdrój, który ze względu na swoje atrakcyjne położenie, bardzo często odwiedzany jest przez mieszkańców, kuracjuszy i turystów. Z Altany Miłości można podziwiać przepiękny widok na zabytkowy Park Zdrojowy oraz wspaniałą panoramę Kudowy Zdrój.

Kolorowa Fontanna

Kolorowa Fontanna

W Polanicy Zdrój najbardziej znaną fontanną (spośród 17 które działają w Polanicy) jest Kolorowa Fontanna. Kolorowa Fontanna położona jest przy głównej alei parkowej, w Polanickim Parku Zdrojowym, a swoją nazwę wzięła od zjawiskowego podświetlenia kolorowymi reflektorami. Podświetlana Fontanna (wykorzystuje ponad 700 dysz, z których woda tryska aż na 12 metrów) nie tylko wspaniale wygląda (dla zwiększenia efektu świetlnego pokaz następuje po zmroku), ale również "tańczy" w rytm utworów muzycznych.

Skały Teplickie

Skały Teplickie

Skały Teplickie słusznie należą do najczęściej odwiedzanych terenów przyrodniczych w Republice Czeskiej. Stanowią najbardziej rozległą część Narodowego Rezerwatu Przyrody - Skał Adrszpasko-Teplickich. Jeśli dacie się namówić do odwiedzenia Skał Teplicikich, to czeka Was spacer przez dziki, skalny labirynt, którego monumentalne piękno dosłownie zapiera dech w piersiach. Pójdziecie pod masywnymi Świątynnymi Ścianami, przejdziecie wąskimi wąwozami Anenskiej Doliny, odwiedzicie malownicze zakątki i zobaczycie wspaniałe widoki.

Adrspach Skalne Miasto

Adrspach Skalne Miasto

Skalne miasto Adrspach znajdujące się w Czechach, leży bardzo blisko polskiej granicy, dlatego zaklęta w skałach kraina jest bardzo chętnie odwiedzana przez naszych rodaków. Czeskie miasto skalne to atrakcja na skalę światową i razem ze Szczelińcem Wielkim oraz Błędnymi Skałami tworzą niesamowitą wizytówkę Gór Stołowych. Znajdziemy tam atrakcyjne uliczki, wodospady czy setki skał o różnych, ciekawych kształtach. Każda skała w skalnym mieście w Czechach ma w sobie coś wyjątkowego, a od niektórych nie sposób oderwać wzroku.

Kopalnia Uranu

Kopalnia Uranu

Pierwsze udokumentowane informacje o pracach górniczych w Masywie Śnieżnika pochodzą z końca XV wieku. Kopalnia uranu położona jest na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Działała ona w latach 1948-1953, wykorzystując m.in. kilka średniowiecznych sztolni, w których w przeszłości prowadzono wydobycie żelaza, srebra i miedzi. Kopalnia obejmowała 20 sztolni, 3 szyby, a sumaryczna długość wszystkich wyrobisk górniczych wynosiła ponad 37 km. Łącznie wydobyto tu 20 ton rudy uranu.

Średniowieczna Osada Górnicza

Średniowieczna Osada Górnicza

Osada Górnicza jest bardzo dokładną repliką średniowiecznej osady górniczej, na którą składają się zbudowane w skali 1:1 i w pełni działające, o czym może przekonać się każdy zwiedzający urządzenia. Wszystkie urządzenia imponują rozmiarem (15-metrowy kierat, 3-tonowe koło deptakowe) oraz rozmachem, z jakim zostały zbudowane na podstawie średniowiecznych rycin Georgiusa Agricoli. W żadnym miejscu w Europie nie można spotkać drugiej tak dokładnej i bogatej repliki górniczej wioski średniowiecznej.

Park Miniatur Minieuroland

Park Miniatur Minieuroland

Park Miniatur Minieuroland, stworzony z wielką dbałością, kompleks rekreacyjny w szybkim czasie wpisał się w listę 10 najciekawszych atrakcji turystycznych Kotliny Kłodzkiej. Park rozproszony jest na obszarze dwóch hektarów. Usytuowano go na malowniczych obrzeżach miasta Kłodzko. Miejsce oferuje wiele atrakcji jednakowo dla dzieci, dorosłych, a także dla seniorów. Kilometry alejek, bujna roślinność oraz niezliczona ilość ławek sprawiają, że jest to idealne miejsce do odpoczynku dla osób w każdym wieku.

Góry Stołowe

Góry Stołowe

Najbardziej znanym pasmem górskim Ziemi Kłodzkiej są Góry Stołowe, na których terenie w 1993 roku utworzono Park Narodowy Gór Stołowych. Występują tu malownicze formacje skalne, powiązane z lokalnymi legendami i opowieściami. Najpopularniejsze znajdują się na masywie Szczelińca Wielkiego (919 m. n.p.m.) oraz w Rezerwacie Błędne Skały. Błędne Skały są malowniczym labiryntem prowadzącym cudowną ścieżką pośród skalnych, kilkunastometrowej wysokości „grzybów” i bram.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Jaskinia Niedźwiedzia to jedna z najładniejszych jaskiń, jakie można zwiedzić w Polsce. Wszystkie przewodniki podkreślają, że jest ona największą jaskinią w Polskich Sudetach oraz „jedną z najcenniejszych pod względem przyrodniczym jaskiń w Polsce”, która zachwyca bogactwem nacieków skalnych, wielkością komór i sal. Jaskinia składa się z trzech poziomów, z których środkowy poziom (trasa o długości 360 metrów) udostępniony jest do zwiedzania. Trasę pokonujemy z przewodnikiem w czasie około 45 minut.

Aquapark Wodny Świat

Aquapark Wodny Świat

Aquapark Wodny Świat zlokalizowany jest w odległości około 300 metrów od Hotelu Verde Montana****. Wodny Świat to kompleks pływacki składający się z pełnowymiarowego basenu pływackiego, brodzika dla dzieci jacuzzi, basenu rekreacyjnego z 92-metrową zjeżdżalnią, masażami, gejzerami i sztuczną rzeką. Do dyspozycji Gości jest również sauna oraz kręgielnia z dwoma torami. Wodny Świat jako jedyny w regionie może się poszczycić wodą solankową, której zasolenie jest takie samo jak zasolenie Bałtyku i ma dodatkowo doskonałe właściwości lecznicze.